Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Motto

Následující shrnutí vzniklo po jedné diskuzi příznivců zavádění moderních technologií do práce školy a učitelů. Je ovlivněno i osobními zkušenostmi z desetiletého období používání, propagace a správy výpočetní techniky na základní škole. Současně je poděkováním všem, kteří tento portál utváří.

Možnostmi počítačů doplňujme ověřené metody a postupy vzdělávání minulosti i současnosti a zachovejme rovnováhu v pestrosti práce.

Používejme nejmodernější technologie, ale ponechme žákům také v rukách tužky, pravítka, kružítka a knihy i sešity. Dvojkolejnost, práce s počítači a bez počítačů, by měla být normální, a to podle míry rizika, vyplývající s výhradním nebo převažujícím používáním počítačů pro řešení pracovních úkolů.

Při práci s lidmi a obzvláště dětmi, je lidský prvek – učitel -  naprosto nenahraditelný, stejně tak získání schopností zvládnout svou práci s počítačem i bez počítače (byť by, na odlišné „úrovni“).

K tomu potřebujeme všestranné učitele důvěrně znající, mimo jiné, také informační technologie, aby dokázali tuto rovnováhu nalézt a takové schopnosti předat. Ovládání výpočetní techniky, ve svém oboru, se tak ukazuje jako nezbytné.

Mnohé spory a z nich plynoucí osobní vztahy, ovlivněné rozdílným přístupem k výpočetní technice uvnitř učitelských sborů, způsobují pak nejednu škodu.

Nečekejme zázraky, čeká nás dlouhá a perná cesta. Buďme vděčni, že ti, kteří chtějí, po ní mohou jít. Můžeme se k nim připojit.


    nikdo zatím nehodnotil

2 komentáře k příspěvku

  1. avatar

    Hezký den, pane kolego. Tak, jak to píšete nelze než souhlasit. Ale otázka je kdy ponechat ty kružítka a kdy přejít na počítač. V tom by asi taková jednota nebyla, co myslíte?

  2. avatar

    Dobrý den,
    a pravděpodobně být ani nemůže. Nepřímo na Vaší otázku odpověděl Zdeněk Brom v příspěvku Radost na konci: "Škola je prostě taková tajemná zahrada, kde předem nevíme, co a kdy se urodí."

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.